Bartosz Majewski Bartosz Majewski
14
BLOG

Państwo Policyjne W Praktyce

Bartosz Majewski Bartosz Majewski Polityka Obserwuj notkę 6
Dziennik poinformował na swoich stronach o tym ,że ABW za pomocą systemu zainstalowanego w sortowniach poczty Polskiej będzie zbierać dane na temat korespondencji polaków. Chodzi o informacje nt. adresata i nadawcy ale także np. analizę grafologiczną pisma. Na razie obstawiona przez ABW jest sortownia poznańska. W planach są następne a koszt inwestycji wyniesie ćwierć miliarda złotych.

Jakie państwo taki wywiad. W dobie korespondencji elektronicznej i komórek tego typu inwigilacja traci na znaczeniu. Jedyne co osiągną to namierzenie korespondencji kilku jełopów ,którzy przeoczą informację, wydanie ćwierć miliarda faworyzowanego wg. gazety Siemensa oraz napędzenie antysystemowo nastawionej klienteli(Allegro) firmom kurierskim. Jest to bardzo jasny przykład na to dlaczego firma państwowa zawsze będzie gorsza od prywatnej. Do firmy prawdziwie prywatnej nikt nie zapuka z zamiarem inwigilowania jej klientów. A nawet jeśli to odejdzie z kwitkiem. Pytanie tylko w jakim stopniu firmy kurierskie są w Polsce prywatne. Artykuł 41 Prawa pocztowego z 12.06.2003 na który powołuje się ABW w swoim oświadczeniu mówi jasno:

Operatorzy są obowiązani do wykonywania zadań na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa lub bezpieczeństwa i porządku publicznego w zakresie i nawarunkach określonych w ustawie oraz w przepisach odrębnych.

A to oznacza ,że właściciel (haha) może sobie tylko w brodę pluć ,że nie otworzył firmy w państwie niezamordystycznym.

Krzysztof Mroziewicz pisał w jednej ze swoich książek o białych pokojach w sortowniach(nie mogę znaleźć dokładnego cytatu ale to mogło być w czasie pluskiew) ,które służyły do przeglądania korespondencji przez wywiad. Dzisiaj ten proceder został tylko rozpowszechniony na nieco płytszym poziomie. Choć zapewne białe pokoje nie znikną.

Cieszy oświadczenie ABW w którym ktoś (przez pomyłkę chyba) napisał: 

ABW jest ustawowo obowiązana do ochrony bezpieczeństwa i podstawowych interesów PAŃSTWA.

(Nie narodu, ludzi, jednostki, obywateli. Suweren jest jasno określony.) Jeśli państwo będzie miało podstawowy interes w przeglądaniu twojej poczty to będzie to robić. Za pomocą zobowiązanych operatorów "prywatnych" też. 

Jak myślicie, co będzie gdy staniecie na drodze ustawowemu obowiązkowi ochrony bezpieczeństwa i podstawowych interesów PAŃSTWA?

Mol książkowy, czasami szyderczy, aktualnie szuka swojego miejsca na świecie. W rzadkich wolnych chwilach piszę, gotuję, czytam i słucham dobej muzyki. Jeśli macie na sprzedaż jakieś książki- zapraszam na gg, jest duża szansa ,że będe zainteresowany kupnem. Kopiowanie i redystrybucja tekstów bez zgody autora są dozwolone wyłącznie do celów niekomercyjnych i za podaniem pierwotnego źródła.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka